Strona organizatorów projektu

Informacje o projekcie
[Szkolna strona projektu]

Koordynator projektu: p. Joanna Balcerzak


.:(16 stycznia):.
16 stycznia odbyło się uroczyste wręczenie Certyfikatów "Wi¶lana szkoła". Więcej informacji zwi±zanej z uroczysto¶ci± można znaleĽć na stronie www.wislana szkola.pl Założeniem projektu było również przygotowanie płyty DVD. Filmy, które stworzono w czasie warsztatów zostały zmontowane przez profesjonalnego montażystę i wydane w formie płyty DVD pod wspóln± nazw± "Wisła oczami młodzieży". Płyta została nieodpłatnie przekazana do dystrybucji szkołom uczestnicz±cym w projekcie, Partnerom i Patronom, Sponsorom oraz władzom i instytucjom m. st. Warszawy.
Po powrocie z ferii na naszych reportetów czekała niespodzianka - gotowy materiał. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli odpowiedzieć na pytania zadawane podczas kręcenia materiału. Film pt. "Czy Wisła ł±czy?" można obejrzeć pobieraj±c plik [.VOB, rozmiar 361 MB]



.:(10 grudnia):.
Na stronie organizatorów projektu "Wi¶lana szkoła" www.wislanaszkola.pl zamieszczono wyniki ostatecznej rywalizacji szkół. Miło nam poinformować, że nasze Gimnazjum zdobyło certyfikat oraz znalazło się w gronie 10 szkół, którym zostały przyznane nagrody rzeczowe. Dziękujemy za udział wszystkim, którzy uczestniczyli w realizacji projektu. GRATULUJEMY sukcesu!




.:(30 listopada):.
Szkolny Dzień Wisły

Program edukacji ekologicznej „Wiślana Szkoła” zakończyliśmy w dniu 30 listopada br. zorganizowaniem uroczystości pt. „Szkolny Dzień Wisły”.
Przygotowania do przeprowadzenia tego przedsięwzięcia trwały w naszym gimnazjum przez cały listopad. Część uczniów klas trzecich naszego gimnazjum zajęła się przygotowaniem sprawozdania w formie wywiadu z realizacji wykonanych zadań. Nasz główny fotograf - Dawid z 3a, przygotował zestaw najciekawszych zdjęć, z których powstała prezentacja dokumentująca nasze kolejne działania. Uczniowie kl. 3b opracowali ankietę, którą przeprowadzili w czasie wrześniowej wycieczki nad Wisłę. Uczennice z kl. 3b zaprojektowały dekorację, która w czasie "wiślanej” uroczystości ozdobiła miejsce tego ważnego dla szkoły wydarzenia. Uczniowie przygotowali również zaproszenia na uroczystość podsumowującą program „Wiślana Szkoła”.
Rozpoczęcie uroczystości zaplanowano na godziny popołudniowe, co miało na celu ułatwienie uczestnictwa wszystkim zaproszonym gościom. Swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Dzielnicy Ursus - Pan W. Krzemień, Przewodniczący Rady Dzielnicy - Pan dr H. Linowski, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska - Pani B. Szymańczak, Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania – Pan Z. Konczewski, Inspektor z Wydziału Oświaty i Wychowania – P. J. Hermanowska, Pani dr H. Sztrantowicz – ekolog – przewodnicząca jury szkolnego konkursu „Dawne i współczesne profesje wiślane” oraz Rodzice uczniów realizujących program.
Wprowadzenie do części merytorycznej stanowiło wystąpienie uczniów, którzy opowiedzieli zaproszonym gościom o założeniach programu „Wiślana Szkoła” i celowości jego realizacji. Dalsza część spotkania miała charakter sprawozdawczy. Uczniowie przystąpili do zrelacjonowania pięciu przeprowadzonych zadań, przedstawiając jednocześnie prezentację dokumentującą wykonanie poszczególnych części projektu, w tym wyniki ankiety przeprowadzonej w czasie wycieczki nad Wisłę. Najważniejszy wniosek, który z niej wynika to fakt, że prawie 90% ankietowanych uznaje rzekę Wisłę za odpowiednie miejsce do rekreacji. Po części sprawozdawczej odbyła się część artystyczna, po której nastąpiło wręczenie nagród młodzieży wyróżniającej się w czasie realizacji programu. Nagrodami były soki owocowe firmy - sponsora, którą była Emig Sp. z. o. o.
Nagrody dla laureatów konkursu „Dawne i współczesne profesje wiślane” wręczyła Pani dr H. Sztrantowicz, która nawiązała do tematu swojej pracy doktorskiej, poświęconej oczyszczaniu wód Wisły. Nagrodzeni zostali również uczestnicy warsztatów filmowych, współtwórcy powstającego filmu ,,Wisła oczami młodzieży” oraz uczniowie wyróżniający się kreatywnością w czasie realizacji całego projektu.
Na zakończenie uroczystości uczestnicy Szkolnego Dnia Wisły wysłuchali prelekcji Pana dr H. Linowskiego – geofizyka – na temat roli Wisły w życiu mieszkańców Warszawy. Pan Burmistrz pogratulował uczniom udziału w programie i życzył powodzenia w realizacji następnych projektów.

Joanna Balcerzak


Fot. Anna Lewandowska

Więcej informacji w linku Galeria

.:(14 listopada):.
Uczniowie przygotowali dwa odmienne konkursy nt. Wisły. Pierwszy z nich przeprowadzono 29.09 br. w czasie Festiwalu Przedszkoli i Szkół Ursusa "Talenty 2012". Gimnazjali¶ci ułożyli kilkadziesi±t pytań nt. rzeki Wisły, samodzielnie opracowali kartę odpowiedzi, by móc poprawiać ewentualne pomyłki w czasie konkursu przeprowadzonego w¶ród mieszkańców Ursusa. Pytania umieszczone były na kolorowych, kartonowych rybkach (kolor decydował o trudno¶ci pytania, tak by w konkursie mogły brać udział małe dzieci). Zainteresowani konkursem "łowili pytania" z wielkiego podbieraka umieszczonego na stoisku naszego Gimnazjum w czasie trwania Festiwalu. Rybkę wyłowił również Burmistrz Dzielnicy Ursus Pan W. Krzemień, który udzielił bezbłędnej odpowiedzi na pytanie dotycz±ce długo¶ci Wisły. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem pomimo tego, że dla jego uczestników mieli¶my jako nagrody tylko cukierki.

Drugi konkurs przeprowadzony został w¶ród uczniów naszego Gimnazjum. Jego tytuł brzmiał "Dawne i współczesne profesje wi¶lane" i polegał na opisaniu jednego, wybranego przez siebie zawodu zwi±zanego z Wisł±. Przewodnicz±c± Jury była "wi¶lany ekolog" dr Hanna Sztrantowicz. Jury oceniło 18 prac. 1. miejsce zdobyła Kasia Kubiak (kl. 3b) za opisanie pracy hydrologa, 2. miejsce zdobyła Joasia Mordak (kl. 1a) za pracę pt. "Flisacy", a 3. Dawid Kacprzyk (kl. 3a) za pracę pt. "Nurek". Przyznano również 3 wyróżnienia. Wyniki konkursu wraz z nagrodzonymi pracami zostały zaprezentowane rodzicom na wystawie w naszym Gimnazjum 14.11.12 r. w dniu zebrań.
Sponsorem 2. konkursu zgodziła się zostać Pani Ewa KuĽwa, Dyrektor Generalny Emig Sp. z o. o. (producent soków, nektarów i napojów owocowych). Firma jest czę¶ci± angielskiej grupy Gerber Foods Holdings Ltd. Nagrody w postaci soków zostan± wręczone 30.11.2012 r. w czasie Szkolnego Dnia Wisły.

Joanna Balcerzak


Fot. Joanna Balcerzak



.:(10 listopada):.
W dniu 10 listopada uczniowie naszej szkoły przyst±pili do realizacji kolejnego zadania projektu "Wi¶lana Szkoła". Tym razem w ramach wolontariatu udali się do Wilanowa. Wkrótce szczegółowe informacje.

Fot. Dawid Kacprzyk

Więcej informacji w linku Galeria


.:(12 paĽdziernika):.

Na stronie organizatorów projektu "Wi¶lana szkoła" www.wislanaszkola.pl umieszczono informacje z pleneru filmowego, który odbył się nad Wisł±. Wykorzystano m.in. nasze zdjęcia, na których można odszukać uczestników warsztatów :).

Anna Lewandowska


.:(24 wrze¶nia):.
Uczniowie, którzy 18 wrze¶nia wzięli udział w warsztatach z zakresu realizacji filmu, już w poniedziałek 24 wrze¶nia spróbowali swoich sił w praktyce.
Pięcioosobowa grupa: Klaudia, Ilona, Dawid i Patryk z klasy 3a, oraz Kasia z klasy 3b pod opiek± p. Anny Lewandowskiej uczestniczyła w plenerze filmowym nad Wisł±. Młodzież z kamera w ręku wyruszyła brzegiem rzeki, w poszukiwaniu ciekawych ujęć. Uczniowie w czasie realizacji swojego scenariusza napotkali kilka trudno¶ci. Maj± jednak nadzieję, że realizowany wówczas pomysł okaże się strzałem w dziesi±tkę!
Filmy stworzone w czasie warsztatów zostan± zmontowane przez profesjonalnego montażystę i wydane w formie płyty DVD pod wspóln± nazw± "Wisła oczami młodzieży". Płyta zostanie nieodpłatnie przekazana do dystrybucji szkołom uczestnicz±cym w projekcie, Partnerom i Patronom, Sponsorom oraz władzom i instytucjom m. st. Warszawy.
Plener rozpocz±ł się od cennych wskazówkach profesjonalnego filmowca - p. Artura Tenderendy.
Warto dodać, że grupa bawiła się naprawdę dobrze, poszukiwania osób, które odpowiedziałyby na przygotowane pytania uważamy, że zakończyły się powodzeniem:). Na koniec dopisała również pogoda, dzięki czemu możemy pochwalić się naprawdę ciekawymi zdjęciami :).
Obszern± galerię zdjęć autorstwa nauczyciela opiekuna młodzieży uczestnicz±cej w warsztatach można znaleĽć w linku galeria:).

Anna Lewandowska

Fot. Anna Lewandowska

Więcej informacji w linku Galeria

.:(22 wrze¶nia):.
W sobotę, mimo pochmurnej pogody uczniowie pod opiek± p. J. Balcerzak i p. M. Bielak, którzy s± uczestnikami projektu "Wi¶lana szkoła" uczestniczyli w lekcji wyjazdowej. Zajęcia odbyły się na Starym Mie¶cie.
Za zdjęcia dziękujemy Dawidowi Kacprzykowi :).

Realizacja zadania nr 3: Przeprowadzenie wycieczki nad Wisłę
Przygotowania do wyjazdu nad Wisłę rozpoczęli¶my już 7 wrze¶nia. Na pierwszym spotkaniu młodzież zdecydowała o tematyce wycieczki i jej terminie (sobota 22.09.12). W kolejne pi±tki (14 i 21 wrze¶nia) młodzież przygotowała pytania do ankiety oraz przekroje geologiczne na podstawie materiałów udostępnionych nam przez pracownika naukowego UW.
Poranek 22.09.12 był bardzo zimny, ale na zbiórkę przybyli wszyscy. Zajęcia nad Wisł± rozpoczęły się od omówienia przygotowanych wcze¶niej przekrojów geologicznych. Następnie uczniowie obserwowali rzeĽbę tarasów akumulacyjnych i tarasu erozyjnego, oraz różne sposoby zagospodarowania wysoczyzny lodowcowej (Warszawa lewobrzeżna)i terenów zalewowych doliny Wisły (Warszawa prawobrzeżna).
Obserwuj±c Stare Miasto znad Wisły dyskutowali¶my nt. znaczenia rzeki dla obronno¶ci Warszawy. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała informacji dotycz±cych nasypów gruzowych na skarpie, pochodz±cych z rozbiórki zniszczonej w czasie wojny Warszawy. Dalszy ci±g wycieczki młodzież przeznaczyła na przeprowadzenie ankiety w¶ród odwiedzaj±cych w tym dniu Stare Miasto. Jej wyniki będ± przedstawione w trakcie realizacji kolejnych zadań.
Fotorelacja z wycieczki została umieszczona na stronie szkoły www.gim132waw.pl oraz na szkolnej stronie projektu wislanaszkola.gim132waw.pl. Film zrealizowany w czasie wycieczki zostanie przedstawiony w czasie Szkolnego Dnia Wisły.

Joanna Balcerzak


Fot. Dawid Kacprzyk



.:(18 wrze¶nia):.
Nasze Gimnazjum realizuje projekt "Wi¶lana szkoła". Realizacja pierwszego etapu zakończyła się dla nas sukcesem i dzięki temu 5 uczniów uczestniczyło w warsztatach filmowych. Warsztaty maj± przygotować naszych uczniów do zaliczenia kolejnego etapu projektu. Uczniowie: Klaudia Mo¶cicka, Ilona Włodarska, Kasia Kubiak, Dawid Kacprzyk i Patryk Morga pod opiek± p. A. Lewandowskiej w dniu 18 wrze¶nia udali się do Gimnazjum nr 4 im. W. Broniewskiego gdzie w towarzystwie kolegów i koleżanek z innych szkół, pod opiek± trenerów, zdobywali wiedzę z zakresu realizacji filmu. Atmosfera zdecydowanie sprzyjała pogłębianiu wiedzy:).
Koordynatorem projektu jest p. J. Balcerzak.
Podczas warsztatów młodzież samodzielnie wymy¶lała tematy swoich filmów. Przez pierwsz± godzinę warsztatów uczestnicy poznawali się, opowiadaj±c o swoich ulubionych filmach, które na przykład mogiby zabrać na bezludn± wyspę lub zgromadzić w szkolnej filmotece. Po zapoznaniu się z pojęciami filmowymi, grupy przydzieliły sobie role w ekipie filmowej: reżysera, scenografa, operatora..., a następnie zabrano się do tworzenia historii filmowych... Każda grupa wymy¶liła swoj± historię, któr± następnie opisała w punktach i przedstawiła pozostałym grupom.
Galeria zdjęć potwierdza, że w czasie filmowego pleneru nad wisł± zabawa była przednia :).

Anna Lewandowska

Fot. Anna Lewandowska

Więcej informacji w linku Galeria

.:(10 lipca):.
Miło nam poinformować, że nasza szkoła bierze udział w Projekcie edukacyjnym na temat Wisły warszawskiej pt.: "Wi¶lana szkoła". Opiekunem projektu jest Pani Joanna Balcerzak. Projekt realizowany będzie do listopada. Dodatkowo nasze Gimnazjum przyst±piło do czę¶ci konkursowej, w ramach której można zdobyć certyfikat "Wi¶lanej szkoły". Zrealizowano już dwa pierwsze zadania.


Zadanie 1
Informacje dotycz±ce projektu "Wi¶lana szkoła" umieszczone zostały w kilku miejscach na terenie szkoły.

  • W holu głównym, przy wej¶ciu do naszego gimnazjum i do liceum, powstała dekoracja wg. projektu Dominiki z kl. 3a, zawieraj±ca również podstawowe informacje o warszawskim odcinku Wisły oraz dane dotycz±ce projektu "Wi¶lana szkoła" i naszych przyszłych przedsięwzięć zwi±zanych z jego realizacj±.
  • W pracowni biologicznej szkolni ekolodzy umie¶cili info dotycz±ce warszawskiego odcinka Wisły, które pomog± uczniom w przygotowaniu się do jesiennego konkursu "Wi¶lane ABC".
  • Nasz "poeta" Robert napisał wiersz "Wieczna Wisła", który został umieszczony w gablocie szkolnej, w¶ród wierszy znanych poetów, którym Wisła była bliska sercu.
  • Na lekcjach plastyki uczniowie malowali temat "moje marzenia", dotycz±cy rekreacyjnego wykorzystania brzegów Wisły. Powstałe plakaty zostały wkomponowane w "płyn±c±" przez salę lekcyjn± rzekę Wisłę.
  • Na naszej stronie internetowej Pani Ania Lewandowska umie¶ciła niezbędne informacje zwi±zane z projektem, a Kasia z 2b już opracowała szablon strony Internetowej, który wkrótce wypełni się informacjami z przebiegu projektu w naszym Gimnazjum. Wykorzystamy nasz serwer :) [wislanaszkola.gim132waw.pl]

  • Umieszczenie informacji o rzece Wi¶le i o projekcie na stronie internetowej szkoły i na tablicy szkolnej

    Fot. Joanna Balcerzak



    Zadanie 2
    Przeprowadzenie 5 lekcji/zajęć na temat Wisły

    Upalna czerwcowa pogoda sprawiła, że lekcje zwi±zane tematycznie z Wisł± były bardzo pozytywnie i miło przyjęte - kojarzyły się uczniom z wakacyjnymi wyjazdami. Tuż po wystawieniu ocen, młodzież z chęci± zajęła się gromadzeniem informacji o Wi¶le i przygotowaniem prezentacji, które zostały wykorzystane w trakcje realizacji ww. lekcji.

  • W naszej szkole każda klasa miała co najmniej jedn± lekcję dotycz±c± warszawskiego odcinka Wisły, np. na lekcji języka angielskiego temat brzmiał "The Vistula River". Prowadzone w trakcie lekcji konwersacje w języku angielskim na temat Wisły młodzież przyjęła niezwykle akceptuj±co. Lekcja dotyczyła fascynuj±cych rejsów Wisł± a także możliwo¶ci spędzania wolnego czasu w upalne dni na trzech plażach na prawym brzegu rzeki.

  • Temat lekcji historii brzmiał "Warszawa - ważne miasto na handlowym szlaku wi¶lanym" Uczniowie mogli się dowiedzieć, jakie znaczenie odegrała Wisła w historii Warszawy, a także u¶wiadomić sobie, że przez kilka stuleci rzeka ta stanowiła główny szlak handlowy w naszym kraju.

  • Na lekcji chemii uczniowie przedstawiali swoje prezentacje dotycz±ce jako¶ci wody w Wi¶le, w trakcie których przedstawili ciekawe informacje nt. największych oczyszczalni ¶cieków w Warszawie.

  • Lekcje biologii dotycz±ce Wisły przeprowadzono w czterech klasach. Tematy tych zajęć zwi±zane były przede wszystkim z unikalnym charakterem tej rzeki na tle innych europejskich rzek, tj. ochron± przyrody "dzikiej rzeki", czyli ostoi i siedlisk fauny i flory zlokalizowanych nad brzegami Wisły. Młodzież przygotowała ciekawe informacje dotycz±ce zwierz±t (głownie ptaków) żyj±cych nad Wisł± w granicach wielkiej Warszawy. Powstały dwie ciekawe prezentacje dotycz±ce rezerwatów ornitologicznych: "Wyspy Zawadowskie" i "Ławice Kiełpińskie", które będ± wykorzystane w nowym roku szkolnym.

  • Fot. Joanna Balcerzak

    Joanna Balcerzak




    Więcej informacji na stronie wislanaszkola.gim132waw.pl wkrótce