(14 lutego)

14 lutego 2013 w Dzień Zakochanych, w ramach szkolnego dnia "Ich liebe Deutsch..." ("Kocham Niemiecki..."), do Gimnazjum nr 132 z O.I. zawitało kolorowe auto "Deutsch-Wagen-Tour". Lektorzy przybyli do szkoły na zaproszenie nauczyciela języka niemieckiego p. Moniki Koziczyńskiej.
"Deutsch-Wagen-Tour" to ogólnopolski projekt mający na celu promocję nauki języka niemieckiego wśród dzieci i młodzieży. Podczas wizyt w szkołach wyspecjalizowani lektorzy prezentują nowatorskie rozwiązania, niekonwencjonalne sposoby przekazywania wiedzy o Niemczech. Pokazują również, jak w przyjemny sposób można się uczyć języka niemieckiego. Projekt realizowany jest od roku 2009 przez Instytut Goethego w Polsce przy współpracy m. in. z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec oraz z innymi partnerami. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Uczniowie, nie wiedząc czego mają się spodziewać, podeszli do sprawy bardzo ostrożnie, ale już po kilku chwilach ich dystans przerodził się w pełne zaangażowanie i świetną zabawę. Lody zostały przełamane. Podzieleni na grupy, uczniowie odgadywali znaczenie niemieckich przysłów, poznawali niemieckie wyrażenia i.....w nagrodę otrzymywali: koszulki z logo projektu "Deutsch-Wagen-Tour", długopisy, naklejki, smycze do kluczy, broszury o programie. Na koniec wszyscy uśmiechnięci i zmotywowani do nauki, uwiecznieni zostali na zdjęciu.
Miejmy nadzieję, że po takich zajęciach motywacja do nauki języka niemieckiego rzeczywiście wzrośnie.

Oprócz zajęć z języka niemieckiego tym razem uczniowie klas drugich mieli okazję uczestniczyć w warsztatach językowych `How to be English?` oraz `Britain Quirky: Who is who?`. Zajęcia prowadziła Mandy Sibson - nauczyciel języka angielskiego `native speaker'. Uczniowie bardzo chętnie włączali się do kolejnych, nietypowych zadań szlifując przy okazji wymowę i słownictwo. Język angielski w takim wydaniu bardzo podobał się uczestnikom warsztatów.

fot. Monika Koziczyńska, Anna Lewandowska